Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Jak vyčistit troubu? 3 kroky a máte hotovo
Ivan Soukup
2.2.2018
8 minut čtení

Jak vyčistit troubu? 3 kroky a máte hotovo

Čištění trouby od mastnoty, zaschlých a připálených zbytků jídla patří k méně oblíbeným kuchyňským činnostem. Rychlý návod vám práci usnadní. Trouba se rozzáří jako nová.

K ekologickému čištění elektrické trouby si připravte:

 • Hadřík
 • Utěrku
 • Velkou houbičku na nádobí
 • Gumové rukavice na úklid
 • Vodu
 • Ocet
 • Prostředek na mytí nádobí
 • Jedlou sodu
 • Ocet
 • Citrónovou šťávu

TIP: Na zaschlou špínu a připálené tuky doporučujeme odmašťovací sprej Wpro.

3 kroky k perfektně čisté troubě

1.   Udělejte si místo

Nejprve vyndejte veškeré rošty a plechy, aby vám při práci nevadily. Plechy umyjte horkou vodou a přípravkem na mytí nádobí. Nechte oschnout. Připálené rošty už si žádají silnější kalibr. Namočte je do teplé vody s přídavkem prostředku na nádobí a citrónové šťávy a nechte pořádně odmočit. Jestliže usazeniny nepovolí, vezměte si na pomoc tekutý písek nebo odmašťovací sprej a houbičkou mřížku vydrhněte.

2.   Vyčistěte interiér

Vyzkoušejte čištění trouby jedlou sodou. Na interiér a topná tělesa funguje perfektně. K 5 vrchovatým lžícím jedlé sody přilévejte postupně vodu, dokud nevznikne hustá pasta. Tou potřete všechna zákoutí a nechte alespoň hodinu působit. Ještě lepších účinků dosáhnete, když pastu ponecháte nanesenou do druhého dne. Poté stačí vzít vlhkou utěrku nebo hadřík a zbytky sody jednoduše setřít. Posledních zbytků sody se zbavíte mýdlovou vodou nebo vinným octem.

Chcete-li přizvat na pomoc čisticí prostředky, vybírejte ty pěnové, které vytvoří na povrchu trouby jemný přilnavý povlak. Pěnu naneste rovnoměrně na celý povrch a nechte působit co nejdéle. Při následném čištění a stírání nečistot pracujte v rukavicích a dejte pozor, abyste se nenadýchali výparů.

TIP: Máte vnitřek trouby včetně roštů plný připálených tuků? Povolejte do boje odmašťovací sprej Wpro s profesionálním složením. Nechte 30 minut působit, opláchněte a je to.

3.   Dejte do pucu skleněná dvířka

K čištění dvířek trouby skvěle poslouží sáček prášku do pečiva. Rozmíchejte jej v 1 dcl octa a přidejte lžičku soli. Směsí pak potřete celé sklo a nechte alespoň půl hodiny působit. Poté houbičkou na nádobí vnitřek trouby pořádně umyjte a vyleštěte hadříkem. Dvířka se budou lesknout jako nová.

Babské rady k čištění trouby neuznáváte?

Existuje samozřejmě i celá řada speciálních čističů. Vyhýbejte se však tekutému písku a prostředkům, které obsahují ostré částečky. Mohly by sklo nenávratně poškodit.

TIP:Trouby Indesit z řady ARIA mají odnímatelná madla i skla z dvířek pro snadné čištění. Jednoduše „click and clean“.

Jde to i jinak: Co dělat, když troubu ručně čistit nechcete?

Pokud čištění trouby nepatří mezi vaše koníčky, poohlédněte se po troubě se samočistěním. Tzv. pyrolytické nebo samočisticí trouby jsou skvělou volbou – zvláště pro ty, kdo rádi a často pečou, ale na úklid moc času nezbývá.

Čištění pyrolýzou u pečicích trub

Téměř nevyžaduje vaši asistenci. Jakmile si všimnete, že spotřebič potřebuje vyčistit, jen zapnete příslušný program. Během pyrolýzy se trouba zahřeje na teplotu 500 °C a veškeré nečistoty uvnitř se rozpadnou na prach. Pak už jednoduše setřete zbytky vlhkým hadříkem a trouba je čistá.

Čištění trouby Water Clean

Systém Water Clean, nebo též Aqua Clean, udrží interiér spotřebiče v čistotě. Vy jen vložíte nádobu s vodou na dno a zapnete příslušný program. Pak už jen setřete dno a vnitřek dvířek.

Samočistění parou SmartClean™

Na podobném principu funguje i funkce SmartClean™, kterou disponují novější typy trub. Speciální povrch vnitřku trouby umožňuje samočištění párou. Do trouby stačí vložit nádobu s 250 ml vody, zapnout příslušný program a počkat, než se nečistoty samy uvolní. Po skončení programu opět jen troubu vytřete hadříkem.

TIP: Doporučujeme utěrku z celulózy určenou speciálně pro trouby s funkcí SmartClean™.

Automatické čištění StarClean™

Využívá kombinaci speciálního vnitřního povrchu, který zabraňuje uchycování nečistot, s nízkoteplotním čištěním při 90 °C. Po skončení cyklu jen vytřete vnitřek vlhkým hadříkem a máte hotovo – a to bez jakýchkoliv chemických čističů.

 

 Máte k údržbě jakékoli otázky?Zavolejte nám, nebo se obraťte na naši poradnu.


 • Štítky:
Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli
Ivan Soukup
Servisní technik

Ivan vám poradí se vším od instalace přes čištění až po drobné opravy spotřebičů. Pokud bydlíte v Praze a přilehlém okolí, můžete se při servisních prohlídkách potkat i osobně.

Zeptejte se. Rádi poradíme.
Marek Proche

Marek Proche
Zákaznická podpora

840 110 122

Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00

poradna@servis-whirlpool.cz

Položit dotaz

AP blog

Nejčastější závady u pračky: Co dělat, když hlučí, nebo neohřívá vodu?
Ivan Soukup

Ivan Soukup

17.6.2019
4 minuty čtení

Praní nejde, jak by mělo? Projděte si seznam nejčastějších závad praček a jejich řešení.

Zobrazit celý článek
Zapojení varných desek a možné závady
Marek Proche

Marek Proche

26.3.2019
5 minut čtení

Chcete vařit rychle a úsporně na indukci, nebo sklokeramice? Připojení svépomocí není sci-fi – podle návodu zvládnete minimálně přípravu.

Zobrazit celý článek
VIDEONÁVOD: Vestavná trouba nepeče, jak má? Vyměňte spodní topné těleso
Ivan Soukup

Ivan Soukup

6.2.2019
5 minut čtení

Vyndáváte pokrmy nedopečené, či hotové jen shora? Trouba celkově špatně peče? Na vině může být vadné spodní topné těleso.

Zobrazit celý článek
Autorizované servisní centrum

Veškerý servis rodiny Whirlpool

Kamenná prodejna a sklad

Otevřená 5 dní v týdnu

Originální díly a příslušenství

Veškeré zboží přímo od výrobce

Odborný personál

Pomůžeme lajkům i odborníkům

Vlastní tým mechaniků
po celé Praze

Řešíme záruční
a pozáruční servis

Brhel Ondrej
Gasko Roman
Karpfinger Walter
Kohl Michal
Kral Roman.jpg
Mancal Marcel.jpg
Prochazka Milan
Pyskaty Petr
Sladek Michal
Soukup Ivan

Jednou za čas posíláme informace o speciální akcích, slevách a výprodejích. Nudné a zbytečné obchodní e-maily neposíláme.

×