Jak vyčistit troubu? 3 kroky a máte hotovo
Ivan Soukup
2. února 2018
5 minut čtení

Jak vyčistit troubu? 3 kroky a máte hotovo

Čištění trouby od mastnoty, zaschlých a připálených zbytků jídla patří k méně oblíbeným kuchyňským činnostem. Rychlý návod vám práci usnadní. Trouba se rozzáří jako nová.

K ekologickému čištění elektrické trouby si připravte:

  • Hadřík
  • Utěrku
  • Velkou houbičku na nádobí
  • Gumové rukavice na úklid
  • Vodu
  • Ocet
  • Prostředek na mytí nádobí
  • Jedlou sodu
  • Ocet
  • Citrónovou šťávu

TIP: Na zaschlou špínu a připálené tuky doporučujeme odmašťovací sprej Wpro.

3 kroky k perfektně čisté troubě

1.   Udělejte si místo

Nejprve vyndejte veškeré rošty a plechy, aby vám při práci nevadily. Plechy umyjte horkou vodou a přípravkem na mytí nádobí. Nechte oschnout. Připálené rošty už si žádají silnější kalibr. Namočte je do teplé vody s přídavkem prostředku na nádobí a citrónové šťávy a nechte pořádně odmočit. Jestliže usazeniny nepovolí, vezměte si na pomoc tekutý písek nebo odmašťovací sprej a houbičkou mřížku vydrhněte.

2.   Vyčistěte interiér

Vyzkoušejte čištění trouby jedlou sodou. Na interiér a topná tělesa funguje perfektně. K 5 vrchovatým lžícím jedlé sody přilévejte postupně vodu, dokud nevznikne hustá pasta. Tou potřete všechna zákoutí a nechte alespoň hodinu působit. Ještě lepších účinků dosáhnete, když pastu ponecháte nanesenou do druhého dne. Poté stačí vzít vlhkou utěrku nebo hadřík a zbytky sody jednoduše setřít. Posledních zbytků sody se zbavíte mýdlovou vodou nebo vinným octem.

Chcete-li přizvat na pomoc čisticí prostředky, vybírejte ty pěnové, které vytvoří na povrchu trouby jemný přilnavý povlak. Pěnu naneste rovnoměrně na celý povrch a nechte působit co nejdéle. Při následném čištění a stírání nečistot pracujte v rukavicích a dejte pozor, abyste se nenadýchali výparů.

TIP: Máte vnitřek trouby včetně roštů plný připálených tuků? Povolejte do boje odmašťovací sprej Wpro s profesionálním složením. Nechte 30 minut působit, opláchněte a je to.

3.   Dejte do pucu skleněná dvířka

K čištění dvířek trouby skvěle poslouží sáček prášku do pečiva. Rozmíchejte jej v 1 dcl octa a přidejte lžičku soli. Směsí pak potřete celé sklo a nechte alespoň půl hodiny působit. Poté houbičkou na nádobí vnitřek trouby pořádně umyjte a vyleštěte hadříkem. Dvířka se budou lesknout jako nová.

Babské rady k čištění trouby neuznáváte?

Existuje samozřejmě i celá řada speciálních čističů. Vyhýbejte se však tekutému písku a prostředkům, které obsahují ostré částečky. Mohly by sklo nenávratně poškodit.

TIP:Trouby Indesit z řady ARIA mají odnímatelná madla i skla z dvířek pro snadné čištění. Jednoduše „click and clean“.

Jde to i jinak: Co dělat, když troubu ručně čistit nechcete?

Pokud čištění trouby nepatří mezi vaše koníčky, poohlédněte se po troubě se samočistěním. Tzv. pyrolytické nebo samočisticí trouby jsou skvělou volbou – zvláště pro ty, kdo rádi a často pečou, ale na úklid moc času nezbývá.

Čištění pyrolýzou u pečicích trub

Téměř nevyžaduje vaši asistenci. Jakmile si všimnete, že spotřebič potřebuje vyčistit, jen zapnete příslušný program. Během pyrolýzy se trouba zahřeje na teplotu 500 °C a veškeré nečistoty uvnitř se rozpadnou na prach. Pak už jednoduše setřete zbytky vlhkým hadříkem a trouba je čistá.

Čištění trouby Water Clean

Systém Water Clean, nebo též Aqua Clean, udrží interiér spotřebiče v čistotě. Vy jen vložíte nádobu s vodou na dno a zapnete příslušný program. Pak už jen setřete dno a vnitřek dvířek.

Samočistění parou SmartClean™

Na podobném principu funguje i funkce SmartClean™, kterou disponují novější typy trub. Speciální povrch vnitřku trouby umožňuje samočištění párou. Do trouby stačí vložit nádobu s 250 ml vody, zapnout příslušný program a počkat, než se nečistoty samy uvolní. Po skončení programu opět jen troubu vytřete hadříkem.

TIP: Doporučujeme utěrku z celulózy určenou speciálně pro trouby s funkcí SmartClean™.

Automatické čištění StarClean™

Využívá kombinaci speciálního vnitřního povrchu, který zabraňuje uchycování nečistot, s nízkoteplotním čištěním při 90 °C. Po skončení cyklu jen vytřete vnitřek vlhkým hadříkem a máte hotovo – a to bez jakýchkoliv chemických čističů.

 

 Máte k údržbě jakékoli otázky?Zavolejte nám, nebo se obraťte na naši poradnu.

Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli
Ivan Soukup
Servisní technik
Ivan vám poradí se vším od instalace přes čištění až po drobné opravy spotřebičů. Pokud bydlíte v Praze a přilehlém okolí, můžete se při servisních prohlídkách potkat i osobně.
Zeptejte se. Rádi poradíme.
Marek Proche

Marek Proche
Zákaznická podpora

227 191 733

Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00

poradna@servis-whirlpool.cz

Položit dotaz

AP blog

Výměna tepelné izolace u horkovzdušné trouby Whirlpool
Ivan Soukup

Ivan Soukup

10. listopadu 2023
3 minuty čtení

Tepelná izolace v horkovzdušné troubě Whirlpool je navržena tak, aby minimalizovala tepelné ztráty a udržela teplo uvnitř trouby. Teplo se tak lépe rozprostírá uvnitř trouby a pečení jídla probíhá rychleji a efektivněji. Díky tepelné izolaci se také snižuje spotřeba elektrické energie. Pokud by trouba nebyla izolována, teplo by unikalo ven a trouba by musela pracovat déle na maximální výkon, aby udržela požadovanou teplotu. To by znamenalo vyšší spotřebu energie a vyšší náklady na elektřinu.

Zobrazit celý článek
Náhradní Ložiska - Tajemství dlouhého života vašich spotřebičů
Jiří Fuller

Jiří Fuller

20. října 2023
3 minuty čtení

Ložiska, která najdete hlavně v pračkách, ale objevují se i v motorech u myček nádobí nebo sušiček prádla a v dalších zařízeních, jsou jedním z klíčových prvků, který může ovlivnit délku života vašich spotřebičů, jsou ložiska. A pokud jste majiteli spotřebičů Whirlpool, máme pro vás skvělou zprávu! Právě teď můžete v našem e-shopu pořídit ložiska značek SKF, HIC a GPZ za výhodné ceny.

Zobrazit celý článek
Krok za krokem: Jak vyměnit dvířka mrazničky u chladničky Whirlpool ARG 913 a Whirlpool Ikea HUTTRA
Marek Proche

Marek Proche

14. září 2023
3 minuty čtení

Výměna dvířek mrazáku může být nutná z různých důvodů, například kvůli poškození otevírání dveří, poškozenému těsnění nebo jejich celkovému opotřebení. Vyměnit dvířka mrazničky u chladničky Whirlpool ARG 913 a Ikea Huttra může znít složitě, ale nebojte se! V našem krok za krokem průvodci výměnou dvířek vám ukážeme, jak tento proces zvládnout snadno a bez starostí.

Zobrazit celý článek
Autorizované servisní centrum

Veškerý servis rodiny Whirlpool

Kamenná prodejna a sklad

Otevřená 5 dní v týdnu

Originální díly a příslušenství

Veškeré zboží přímo od výrobce

Odborný personál

Pomůžeme lajkům i odborníkům

Jednou za čas posíláme informace o speciální akcích, slevách a výprodejích. Nudné a zbytečné obchodní e-maily neposíláme.

×