Zapojení a údržba digestoře: Vše, co potřebujete vědět o montáži i čištění
Marek Proche
2. ledna 2019
8 minut čtení

Pořídili jste si nový odsavač par a plánujete domácí instalaci? Zjistěte, jak zapojit digestoř a správně o ni pečovat.

Montáž digestoře: Jak na to?

1. Zapojení digestoře s vnitřním okruhem = recirkulací

Při instalaci odsavače par bez odtahu máte dvě možnosti. Buď ho pověsíte pod horní kuchyňskou skříňku, nebo umístíte do volného prostoru nad sporák tak vysoko, abyste se bez problémů dostali k hrncům na plotně a zároveň mohlo docházet k bezpečné filtraci páry. U elektrických sporáků volte alespoň 50cm odstup, u plynových aspoň 65cm.

Přístroj pak už jen stačí zapojit do zásuvky a nezapomínat na pravidelnou údržbu, především výměnu uhlíkových filtrů.

2. Připojení digestoře s odtahem

Odsavač par s odtahem vás zbaví nejen zápachu, ale rovněž horka, které při vaření vzniká. Instalace však zabere trochu více práce. Musíte správně napojit spotřebič na odtahové potrubí. Většinou platí, že čím kratší potrubí a méně záhybů, tím vyšší výkon a nižší hlučnost.

Moderní odsavače par většinou disponují dvěma vývody pro odtah. Můžete si tedy zvolit, zda využijete horní nebo boční odtah podle toho, které schéma zapojení pasuje k vaší kuchyňské lince a umístění odtahu. Druhý otvor pak jednoduše zaslepíte krytem, který najdete v příslušenství, nebo si ho dokoupíte. Dbejte však na správnou velikost podle potrubí – nejčastější průměry zpětné klapky jsou 100, 120, 125 a 150 mm. Doporučuje se však minimálně 120 mm.

· Krok č. 1: Zkontrolujte spotřebič

Zjistěte, zda v balení nic nechybí. Pomůže vám přiložený návod k montáži. Některá balení obsahují i vrtací šablonu, která práci příjemně ulehčí.

· Krok č. 2: Vytvořte otvor do skříňky

Do stěny horní skříňky vyřízněte pilkou otvor, kterým protáhnete odtahovou hadici. Použijte buď flexi hadici kruhového průměru, nebo systém hadic a kolen ve tvaru kruhu nebo obdélníku. Obdélníkový profil vám ušetří spoustu místa, hlavně pokud máte nízké skříňky. Pořídit si můžete i redukci, která vám z kruhového profilu rázem udělá obdélníkový.

· Krok č. 3: Najděte ideální výšku

Nejčastěji se odsavače umisťují do výšky 55–65 cm nad plotnou. U plynu volte vždy větší odstup – alespoň 65 cm.

· Krok č. 4: Montáž zpětné klapky k digestoři

Zpětná klapka na digestoř a její montáž jsou důležité u odsavačů par s vnějším odtahem, kdy nasátý vzduch vyvádíte mimo dům. Na výstupní hrdlo odsavače umístěte zpětnou klapku, která zabrání pronikání studeného vzduchu do kuchyně. Ne vždy automaticky dostanete i zpětnou klapku. Domluvte se s prodejcem a případně ji dokupte zvlášť.

· Krok č. 5: Elektrické připojení digestoře

Má-li vaše nová digestoř zapojení přímo do elektroinstalace, měli byste pro jistotu přizvat k zapojení zkušené mechaniky. Pokud se zapíná do zásuvky, poradíte si sami. Bohatě stačí běžných 220 V, takže není třeba žádných dalších zásahů a úprav.

Čištění digestoře

Výrobci doporučují stírat mastnotu alespoň 1× měsíčně. V krajním případě hrozí až vznik požáru.

Povrch z nerezu

Povrch stírejte jemným hadříkem (např. E-cloth) namočeným v čisticím prostředku určeným na nerez. Zbaví ji mastnoty a všech nečistot. Následně doporučujeme přeleštit prostředkem s obsahem parafínu, který utvoří neviditelný film odolný proti otiskům prstů a opětovnému usazování prachu. Nepoužívejte čističe pro údržbu nerezových dřezů a vodovodních baterií. Stejně vynechte prostředky s obsahem chlóru a dalších agresivních látek.

TIP: Podívejte se, jak nejlépe vyčistit mastný odsavač par z nerezu:

Mřížka

Jak vyčistit mřížku digestoře, když je mastná a zanesená? Stačí ji sundat, ponořit do teplé vody a umýt klasickým saponátem na mytí nádobí. Na větší špínu spolehlivě zabere pěna nebo sprej k čištění trouby nebo jedlá soda. Po umytí mřížku vysušte a nasaďte zpět na místo.

Čištění filtrů

· Tukový filtr (kovový)

Cca 1× za měsíc jej umyjte ve dřezu nebo myčce při krátkém programu s nízkou teplotou. Stačí zatáhnout za držadlo a vyjmout. Pokud mytím zmatní, nic se neděje. Po usušení vraťte zpět opačným způsobem.

TIP: Doporučujeme univerzální pachový a tukový filtr Wpro – ideální pomocník pro snadné čištění kuchyně.

· Filtr s aktivním uhlím

Myjte cca 1× za měsíc (dle četnosti vaření) v myčce při nejvyšší teplotě běžným mycím prostředkem pro myčky. Perte pouze filtr bez dalšího nádobí. Po umytí jej usušte v elektrické troubě při 100° C po dobu 10 minut, aby došlo k jeho opětovné aktivaci. Filtr s aktivním uhlím měňte každé 3 roky.

· Klasický uhlíkový filtr

Jak vyčistit uhlíkový filtr? Myjte jej cca jednou za 2–4 měsíce buď ručně v teplé vodě, nebo myčce na teplotu cca 65° C. Nedávejte k němu žádné nádobí.

TIP: Čištění filtru digestoře jedlou sodou: Na zaschlou mastnotu dobře funguje pytlík jedlé sody rozpuštěný v horké vodě. Ponořte filtr do vody a nechte působit, než bude čistý. Jedlou sodou snadno vyčistíte i mastnou mřížku.

Výměna uhlíkového filtru

Zhruba 2× za rok je třeba vyměnit u digestoře uhlíkový filtr. Záleží na tom, jak často a co vaříte. Sváteční kuchaři se spokojí s výměnou filtru jedenkrát ročně, zato milovníci vaření zvládnou filtr zanést daleko rychleji.

Postup výměny filtru se liší typ od typu. U digestoří Whirlpool většinou platí návod:

  1. Vyjměte tukový filtr.
  2. Vyjměte rám držáku otočením knoflíků o 90°.
  3. Namontujte uhlíkový filtr dovnitř rámu držáku.
  4. Při opětovné instalaci rámu držáku filtru a tukového filtru postupujte v opačném pořadí.

Jak vyměnit žárovku u digestoře?

Ani ty nejlepší LEDky bohužel nevydrží svítit věčně. Proto budete muset dříve či později začít řešit, jak vyměnit žárovku. Je to snadné. Nejprve odpojte spotřebič ze zásuvky. Odstraňte kovové tlakové zajištění skla tak, že na něj zatlačíte a zároveň ho přidržíte rukou.

Pokud máte ve spotřebiči výbojkovou žárovku, jednoduše ji vyšroubujte a vyměňte. Poté už jen znovu namontujte tlakové zajištění skla. Pokud neuvádí výrobce jinak, můžete halogenové žárovky vyměnit i za LED. Dodržujte však maximální počet Wattů dle návodu.

TIP: Potřebujete vědět, jak vyměnit LED žárovku od digestoře? Vytáhněte ji opatrně z objímky a vyměňte novou. Dávejte si přitom pozor na to, abyste správně zasunuli oba konce do uložení objímky.

Máte k instalaci nebo údržbě odsavače jakékoli otázky? Pište nám do komentářů nebo na info@apservispraha.cz.

Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli
Marek Proche
Marek vám rád pomůže s výběrem toho správného příslušenství nebo náhradního dílu. Má pod palcem celý proces objednávek od webchatu až po expedici.
Zeptejte se. Rádi poradíme.
Marek Proche

Marek Proche
Zákaznická podpora

227 191 733

Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00

poradna@servis-whirlpool.cz

Položit dotaz

AP blog

Velký lednový výprodej náhradních dílů, profesionální péče a doplňků Whirlpool Wpro
Jiří Fuller

Jiří Fuller

2. ledna 2024
4 minuty čtení

Potřebujete originální náhradní díl pro váš spotřebič, což může být trouba, sporák, pračka, myčka nádobí, sušička prádla, varná deska, lednice, mrazák, kávovar, výrobník ledu, či jiný výrobek od značek jako Whirlpool, Indesit, Bauknecht, Hotpoint? Mrkněte na výprodej, kde najdete skladové položky, náhradní díly, profesionální péči a zajímavé doplňky značky Whirlpool Wpro. Máme tu vše od náhradních dílů až po originální příslušenství k vašemu spotřebiči.

Zobrazit celý článek
Výměna tepelné izolace u horkovzdušné trouby Whirlpool
Ivan Soukup

Ivan Soukup

10. listopadu 2023
3 minuty čtení

Tepelná izolace v horkovzdušné troubě Whirlpool je navržena tak, aby minimalizovala tepelné ztráty a udržela teplo uvnitř trouby. Teplo se tak lépe rozprostírá uvnitř trouby a pečení jídla probíhá rychleji a efektivněji. Díky tepelné izolaci se také snižuje spotřeba elektrické energie. Pokud by trouba nebyla izolována, teplo by unikalo ven a trouba by musela pracovat déle na maximální výkon, aby udržela požadovanou teplotu. To by znamenalo vyšší spotřebu energie a vyšší náklady na elektřinu.

Zobrazit celý článek
Náhradní Ložiska - Tajemství dlouhého života vašich spotřebičů
Jiří Fuller

Jiří Fuller

20. října 2023
3 minuty čtení

Ložiska, která najdete hlavně v pračkách, ale objevují se i v motorech u myček nádobí nebo sušiček prádla a v dalších zařízeních, jsou jedním z klíčových prvků, který může ovlivnit délku života vašich spotřebičů, jsou ložiska. A pokud jste majiteli spotřebičů Whirlpool, máme pro vás skvělou zprávu! Právě teď můžete v našem e-shopu pořídit ložiska značek SKF, HIC a GPZ za výhodné ceny.

Zobrazit celý článek
Autorizované servisní centrum

Veškerý servis rodiny Whirlpool

Kamenná prodejna a sklad

Otevřená 5 dní v týdnu

Originální díly a příslušenství

Veškeré zboží přímo od výrobce

Odborný personál

Pomůžeme lajkům i odborníkům

Jednou za čas posíláme informace o speciální akcích, slevách a výprodejích. Nudné a zbytečné obchodní e-maily neposíláme.

×