Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace
Zapojení varných desek a možné závady
Marek Proche
26.3.2019
5 minut čtení

Chcete vařit rychle a úsporně na indukci, nebo sklokeramice? Připojení svépomocí není sci-fi – podle přiloženého návodu sami zvládnete minimálně přípravu. Odborník pak už jen zapojí přístroj do sítě.

Zapojení indukční varné desky


Pokud nemáte se zapojováním spotřebičů do elektrické sítě zkušenosti, laický postup nedoporučujeme. Podle připraveného manuálu však zvládnete připravit vše pro to, aby přivolaný odborník měl práci co nejsnazší.

1. Vezměte si k ruce manuál

Jak zapojit varnou desku rychle a bezpečně? Schéma zapojení indukční varné desky najdete v manuálu, který je součástí každého balení.

2. Nalepte pěnové těsnění

Ať už vás čeká zapojení vestavné varné desky Whirlpool, nebo u vás zvítězila Ikea varná deska, příprava na instalaci je ve všech případech stejná. Před instalací je potřeba na spodní stranu nalepit pěnové těsnění, které bývá součástí balení.

Z těsnění nejprve odstraňte ochrannou fólii a poté ji nalepte na spodní stranu skla. Ujistěte se, že je těsnění nalepené po celém okraji i ve všech rozích a nepřekrývá se. V některých případech vám výrobci zjednodušují práci tím, že spotřebič dodávají už s nalepeným těsněním.

3. Připravte se na montáž varné desky

Zapojujte do kuchyňských linek o tloušťce 30–50 mm. Zejména indukční varné desky potřebují dostatek volného místa na spodní straně, kde mají větráky. Jen tak se mohou správně chladit, nasávat a zpětně vyfukovat vzduch. Uprostřed pracovní desky vyřízněte otvor s dostatečnou vzdáleností od přední hrany. S pomocí vodováhy se ujistěte, že spotřebič leží rovně.

4. Zapojte spotřebič do elektřiny

Zapojení varné desky do elektrické sítě bývá kamenem úrazu všech laiků. Nejjednodušším a zároveň nejbezpečnějším řešením je přivolání elektrotechnika, který spotřebič během pár minut zapojí.

Kvůli bezpečnosti ještě před zapojením přerušte přívod elektrické energie do přístroje. V závislosti na napětí v síti zapojte spotřebič podle přiloženého schématu do elektrické sítě. Jiné schéma je potřeba pro zapojení varné desky 400 V a jiné pro 230 V. Přesný návod na připojení indukční varné desky do elektřiny najdete v manuálu.


TIP: Značka Whirlpool nabízí šikovnou funkci Power Management. Umožňuje zvolit maximální celkový příkon s ohledem na použitý jistič, a připojit tak spotřebič na napětí 230 V či 400 V.

5. Usaďte spotřebič do kuchyňské linky

Bezpečnostní vodič připojte na sponu označenou znakem pro uzemnění. Dávejte pozor na to, aby přípojkový kabel vedl přes odlehčující zařízení, které jej chrání před vyvlečením. Takto připojený spotřebič vsaďte do vyřezaného otvoru. Po připojení zapněte všechny varné zóny na cca 3 minuty a zkontrolujte, zda fungují.

Zapojení sklokeramické varné desky

 

1. Manuál mějte při ruce

Sklokeramické varné desky umožňují podle schématu zapojení do zásuvkové skříně kuchyňské linky i na pracovní plochu nad troubou.

2. Vyřízněte otvor do linky

Jak zapojit sklokeramickou varnou desku? Vyřízněte do kuchyňské linky otvor odpovídající velikosti. V manuálu pravděpodobně najdete šablonu. S její pomocí si výřez snadno předkreslíte.

3. Připojení elektrické varné desky

Spotřebič napojte na vedení ke sporákovému spínači podle přiloženého plánu, kde najdete celé schéma zapojení sklokeramické varné desky. Nejlépe opět uděláte, když tuto práci svěříte elektrikáři, který má se zapojováním domácích spotřebičů dostatek zkušeností.

4. Uložte spotřebič na správné místo

Pomocí kovových svorek upevněte přístroj na pracovní plochu. Na spodní stranu naneste těsnicí vrstvu silikonu, nebo po celém obvodu nalepte těsnicí pásku.

Zapojení plynové varné desky

Plynové spotřebiče musí vždy instalovat odborník s licencí. Odborné zapojení sporáku a trouby na plyn je navíc podmínkou uznání záruky v případě závady. Pokud zvolíte montáž plynové varné desky svépomocí, se zárukou od prodejce nemůžete počítat.

Možné závady varných desek

Ani moderním spotřebičům se nevyhýbají různé poruchy způsobené stářím, opotřebením, nevhodnou manipulací nebo chybou ve výrobě. Závady plynových i elektrických varných desek vyřeší značkový servis často během pár minut.

1. U varné desky nevaří všechny plotýnky

Mezi nejčastější závady patří omezení funkce některých plotýnek. Pokud nepomůže vypnutí a zapnutí spotřebiče ani shození a opětovné nahození jističe, může se jednat o vyhořelou elektroniku. Přivolejte na pomoc odborníka.

2. Spotřebič vyhazuje pojistky

Jestliže zapnutý spotřebič několikrát po sobě vyhodí pojistky, přivolejte na pomoc elektrikáře. Ten zkontroluje schéma zapojení a upraví ho, aby se do budoucna tyto potíže neopakovaly. Na vině mohou být i vadné součástky, jejichž výměna pomocí náhradních dílů vše vyřeší.

3. Spotřebič nelze zapnout

Velmi častá závada varné desky, která na první pohled vypadá tak, že nefunguje. Pokud se s touto poruchou setkáte, zkontrolujte nejprve, zda je elektrická zásuvka správně napájena. Zapojte do ní jiný spotřebič a ověřte si, zda funguje. Pokud zásuvka nereaguje, kontaktuje značkový servis.

4. Chybové zprávy na displeji

Chybové zprávy bývají reakcí na nevhodnou manipulaci s přístrojem nebo problém s elektrickým připojením. Se závadami tohoto charakteru si většinou můžete poradit sami. Součástí manuálu je i tabulka s možnými chybovými hláškami a návrh jejich řešení. Pokud se vám nepodaří chybovou zprávu vyřešit, obraťte se na prodejce či výrobce a zeptejte se na další postup.

Máte jakékoli otázky, nebo potřebujete pomoc s instalací? Volejte na 840 110 122 nebo pište na info@apservispraha.cz.


  • Štítky:
Líbil se vám článek?
Sdílejte jej s přáteli
Marek Proche

Marek vám rád pomůže s výběrem toho správného příslušenství nebo náhradního dílu. Má pod palcem celý proces objednávek od webchatu až po expedici.

Zeptejte se. Rádi poradíme.
Marek Proche

Marek Proche
Zákaznická podpora

840 110 122

Po–Čt 8:00—17:00
Pá 8:00—15:00

poradna@servis-whirlpool.cz

Položit dotaz

AP blog

Náhradní díly pro IKEA spotřebiče
Jiří Fuller

Jiří Fuller

7.6.2021
3 minuty čtení

Věděli jste, že IKEA prodává spotřebiče značky Whirlpool pod svým brandem?

Zobrazit celý článek
VIDEONÁVOD: Jak vyčistit vnitřní sklo dveří u trouby Whirlpool
Ivan Soukup

Ivan Soukup

2.11.2020
3 minuty čtení

Jak po letech odstranit mastnotu a připáleniny uvnitř dvířek trouby? Vše přehledně zjistíte v novém videonávodu.

Zobrazit celý článek
VIDEONÁVOD: Výměna termostatu u lednice Whirlpool
Ivan Soukup

Ivan Soukup

12.9.2020
3 minuty čtení

Máte lednici vybavenou klasickým termostatem a její chod vykazuje závady? Možná je na vině právě termostat.

Zobrazit celý článek
Autorizované servisní centrum

Veškerý servis rodiny Whirlpool

Kamenná prodejna a sklad

Otevřená 5 dní v týdnu

Originální díly a příslušenství

Veškeré zboží přímo od výrobce

Odborný personál

Pomůžeme lajkům i odborníkům

Vlastní tým mechaniků
po celé Praze

Řešíme záruční
a pozáruční servis

Brhel Ondrej
Gasko Roman
Karpfinger Walter
Kohl Michal
Kral Roman.jpg
Mancal Marcel.jpg
Prochazka Milan
Pyskaty Petr
Sladek Michal
Soukup Ivan

Jednou za čas posíláme informace o speciální akcích, slevách a výprodejích. Nudné a zbytečné obchodní e-maily neposíláme.

×